III Niedziela Wielkanocna – 05.05.2019 r.

III Niedziela Wielkanocna – 5.V.2019 r. 

 1. Przeżywamy dziś Niedzielę Biblijną -Trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego – Ewangelia według świętego Jana. Rozpoczynamy XI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II – mottem są słowa: „Głoście Ewangelię mocą Ducha Świętego” (1P 1,12)
 2. W poniedziałek święto Apostołów Filipa i Jakuba, we środę uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Patrona Polski.
 1. W czwartek Wspólnota Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17.30. O godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Św. Litanię do Matki Bożej odmówimy podczas Komunii Świętej. 
 1. W przyszłą niedzielę IV Wielkanocną zwana Niedzielą Dobrego Pasterza na Mszy Św. o godz. 10.30 rocznica Komunii Św. uczniów klas czwartej. Proszę, aby dzieci na swą uroczystość przyszły w albach.
 • Możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej zawsze pół godziny przed Mszą Świętą.
 • Po sumie zmiana tajemnic różańcowych róż ze Szkoły Podstawowej.
 • Nasza parafianka siostra Maria Hiacynta od Bożego Baranka, w świecie Kamila Bochnak, karmelitanka złoży pierwsze śluby zakonne w Karmelu w Tarnowie.
 1. Spotkania duszpasterskie:
 • kandydatów do sakramentu bierzmowania w poniedziałek po Mszy Św.
 • próba dzieci kl. IV przed rocznica Komunii Św. we wtorek o godz. 16.00 i piątek o godz. 16.00,
 • Msza Św. dla kandydatów do sakramentu bierzmowania i rodziców pod przewodnictwem ks. dr Marka Winiarskiego, delegata Ks. Biskupa do spraw  bierzmowania w środę o godz. 18.00. Zapraszam uczniów kl. VIII, III gimnazjum i rodziców z parafii: Góra Ropczycka, Zagorzyce Górne i naszej. 
 1. Prasę katolicką: Niedzielę, Źródło, Gościa Niedzielnego i Nasz Dziennik można nabyć na stoliku pod chórem. 
 1. Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie kościoła, prosimy aby w nadchodzącym tygodniu ofiary złożyli parafianie: Henryk Kwarta, Stanisław Ignas, Emil Medygrał. 
 1. Pragnę serdecznie podziękować rodzicom klas III za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu dzieci do I spowiedzi i I Komunii i za generalne posprzątanie kościoła przed dzisiejszą uroczystością. Dzieci przeżywają biały tydzień, uczestnicząc każdego dnia w Mszy Św. i przystępując do Komunii Świętej. Pielgrzymka dzieci komunijnych z rodzicami do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach we środę -29 maja.

 

 Z historii 

5 maja 1504 r. w Krakowie urodził się Stanisław Hozjusz (zm. 1579), sekretarz królewski, książę biskup warmiński. Zdecydowanie przeciwstawił się reformacji, był doradcą papieża, ojcem Soboru Trydenckiego. Sprowadził do Polski jezuitów.

5 maja 1846 r. urodził się Henryk Sienkiewicz (zm. 1916), pisarz, autor m. in. „Trylogii”, „Krzyżaków”, „W pustyni i w puszczy”. Laureat literackiej Nagrody Nobla.

7 maja 1867 r. urodził się Władysław Reymont (zm. 1925), pisarz, autor powieści „Chłopi”. Laureat literackiej Nagrody Nobla.

8 maja 1953 r. Episkopat Polski wystosował pismo do Bolesława Bieruta, kończące się słowami: „Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nam nie wolno. Non possumus! (nie możemy), wyrażając niezgodę na podporządkowanie Kościoła władzy. List był odpowiedzią biskupów na politykę prowadzoną przez władze państwowe wobec Kościoła. Zarzucono w nim rządowi naruszenie porozumienia zawartego 14 kwietnia 1950 r. przez represjonowanie księży, usuwanie religii ze szkół, skłócanie kleru, zamykanie wydawnictw katolickich, nieprzyjazną postawę wobec Kościoła na Ziemiach Odzyskanych.

3 maja 2019|