XIV niedziela zwykła – 07.07.2019

XIV niedziela zwykła – 7.VII.2019

1. W poniedziałek wspomnienie św. Jana z Dukli, kapłana,
  2. W czwartek święto św. Benedykta, opata, Patrona Europy. – Od godz. 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Święta.
  3. W piątek św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika,
  4. W sobotę świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. Również w sobotę 13-ty dzień miesiąca NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE o godz. 20.00, Msza Święta i procesja różańcowa.
  1. przyszłą niedzielę po sumie zmiana tajemnic różańcowych dla uczniów Szkoły Podstawowej.
  1. Prasę katolicką: Niedzielę, Źródło, Gościa Niedzielnego, Nasz Dziennik i Promyczek Dobra z dwoma filmami katolickimi – można nabyć na stoliku pod chórem.
  1. Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie kościoła, prosimy aby w nadchodzącym tygodniu ofiary złożyli parafianie: Witold Cabaj, Maria Miś, Kazimierz Miś.
  1. W ubiegłą niedzielę na budowę kościoła bł. Ks. Jerzego Popiełuszki parafianie złożyli 3302,-zł. Bóg zapłać w imieniu proboszcza ks. dra Roberta Mokrzyckiego i parafian z Rzeszowa.

Z historii:

13 lipca 1521 roku odbyło się uroczyste zwieszenie na wieży katedry wawelskiej dzwonu „Zygmunt”. Jego fundatorem był król Zygmunt Stary. Dzwon bije w największe święta kościelne, a także z okazji ważnych wydarzeń narodowych.

9 lipca 1886 roku władze rosyjskie w Wilnie ogłosiły surowe kary za używanie języka polskiego na ulicy, w urzędach i publicznych lokalach.

11 lipca 1943 roku „Krwawa niedziela” na Wołyniu Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały prawie sto wsi polskich w powiatach horochowskim, kowelskim i włodzimierskim. Członkowie UPA rozpoczęli systematyczną rzeź ludności polskiej. Tylko w lipcu 1943 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na ponad 500 wiosek polskich, zabijając kilkanaście tysięcy osób. Ogółem liczbę ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu ocenia się na 60-70 tysięcy osób a z Małopolską Wschodnią na ok. 130 tysięcy.

6 lipca 2019|