III Niedziela Wielkanocna – 26.IV.2020
Dzisiaj 26 kwietnia rozpoczyna się w części naszej diecezji peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności od parafii katedralnej. Msza Św. na rozpoczęcie peregrynacji zostanie odprawiona przez Ks. Bpa Ordynariusza o godz. 19.00.
Naszą parafię Matka Boża w obrazie Robotników Solidarności nawiedzi 7 i 8 maja, czyli w czwartek i piątek. Program nawiedzenia podam w przyszłą niedzielę.
- W środę – święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, Patronki Europy.
- W czwartek od godz. 17.30, adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Św.
- Pierwszy piątek miesiąca, jest to dzień pierwszego maja – świętego Józefa robotnika-rzemieślnika. Litanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa odmówimy jako dziękczynienie po Komunii Św. Po Eucharystii wystawienie Najświętszego Sakramentu i majówka.
- Spowiedź przed pierwszym piątkiem i sobotą miesiąca w poniedziałek, wtorek i środę pół godziny przed Mszą Św. W czwartek od 17.00, a w piątek od 16.30. W pierwszy piątek miesiąca – co 20 minut będzie udzielana Komunia Święta.
- W sobotę 2 maja na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów będzie w naszej Ojczyźnie uroczystość NMP Królowej Polski. Bowiem w niedzielę 3 maja wypada czwarta Niedziela Wielkanocna i wtedy nie można obchodzić żadnych innych świąt i uroczystości. Jest to także pierwsza sobota miesiąca. Msze Św. o godz. 8.00, 10.30 i wyjątkowo o 17.00, ponieważ o godz. 15.30 jest Msza ślubna. Majówka po sumie.
- Drugiego maja przypada dzień flagi. Bardzo proszę o wywieszenie flag narodowych na 2 i 3 maja, jeśli ktoś posiada można wywiesić również papieskie i maryjne czyli żółto-białe i biało-niebieskie. Biało-niebieską flagą możemy również uczcić miesiąc Maryjny czyli cały maj.
- Od poniedziałku – 20 kwietnia obowiązują nowe przepisy związane ze zgromadzeniami również liturgicznymi. W naszym kościele na Mszy Św. i nabożeństwach może być 27 osób.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom parafian, którzy chcą w niedzielę uczestniczyć we Mszy Świętej – wprowadzam następujący porządek Eucharystii – od niedzieli przypadającej na 3 maja. Jak zawsze w niedzielę i uroczystości będą Msze stałe -o godz. 8.00, 10.30 i 16.00. Dodatkowo będą Msze Św. o godz. 6.30 i 12.00. Majówka będzie po Eucharystii – o godz. 8.00. Wypominki przed Mszą Św. o 10.30.
W świątyni może być 27 osób, na zewnątrz kościoła dodatkowe 50 osób -zachowując wyznaczone ustawowo odstępy między sobą. Komunia Św. podczas każdej Mszy Św. będzie udzielana również na zewnątrz. Uczestnicząc w liturgii mamy mieć zasłonięte usta i nos. Dotyczy to również lektorów i ministrantów.
Z innymi wytycznymi dotyczącymi sprawowania sakramentów i pogrzebów w okresie obowiązywania prawnego stanu epidemii jakie otrzymaliśmy z Kurii Rzeszowskiej można się zapoznać pod linkiem: wytyczne na czas stanu epidemii
9. Bardzo proszę, aby w miesiącu maju Róże różańcowe dorosłych i Róże uczniów ze szkoły podstawowej odmawiały kolejną tajemnicę. Intencja dla Róż różańcowych dorosłych w maju:
- o zaprzestanie epidemii koronawirusa,
- za wszystkich, którzy pracują w szpitalach, domach opieki, domach seniorów,
- o deszcz i urodzaje,
- za wszystkich zmarłych w wyniku epidemii,
- dziękczynna za objawienia w Fatimie.
Intencje dla róż ze szkoły podstawowej:
- za rodziców, wychowawców i nauczycieli,
- za chorych i cierpiących,
- o dobre wykorzystanie czasu izolacji – między innymi na naukę.
10. Prasę katolicką: Niedzielę, Gościa Niedzielnego i Nasz Dziennik można nabyć na stoliku pod chórem.
11. Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie kościoła, prosimy, aby w nadchodzącym tygodniu ofiary złożyli parafianie: Franciszek Sierakowski, Maria Drelich, Czesław Miś.
Z historii
1 MAJA 1576 r. w katedrze wawelskiej odbył się ślub Stefana Batorego z Anną Jagiellonką i koronacja na króla Polski.
3 MAJA 1791 r. Sejm Czteroletni zwany Wielkim – uchwalił Konstytucję Trzeciego Maja. Najbardziej demokratyczna w Europie i druga w świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Prawodawcy stworzyli dzieło narodowe w tym znaczeniu, że narodowi podporządkowali króla, rząd, sejm, wojsko czyli niemal wszystko co wpływało na system rządzenia.
3 MAJA 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gorlicami, (zwana małym Verdun), podczas której wojska niemieckie i austriackie przełamały front rosyjski.
3 MAJA 1966 r. na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości 1000-lecia chrztu Polski. Prymas kard. Stefan Wyszyński oddał naród polski w „macierzyńską opiekę Maryi”. Komuniści nie wpuścili do Polski Ojca Świętego Pawła VI.