III  Niedziela Wielkanocna  – 26.04.2020

III  Niedziela Wielkanocna  – 26.IV.2020

Dzisiaj 26 kwietnia rozpoczyna się w części naszej diecezji peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności od parafii katedralnej. Msza Św. na rozpoczęcie peregrynacji zostanie odprawiona przez Ks. Bpa Ordynariusza o godz. 19.00.

Naszą parafię Matka Boża w obrazie Robotników Solidarności nawiedzi 7 i 8 maja, czyli w czwartek i piątek. Program nawiedzenia podam w przyszłą niedzielę. 

 1. W środę – święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, Patronki Europy.
 2. W czwartek od godz. 17.30, adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Św.
 1. Pierwszy piątek miesiąca, jest to dzień pierwszego maja – świętego Józefa robotnika-rzemieślnika. Litanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa odmówimy jako dziękczynienie po Komunii Św. Po Eucharystii wystawienie Najświętszego Sakramentu i majówka.
 1. Spowiedź przed pierwszym piątkiem i sobotą miesiąca w poniedziałek, wtorek i środę pół godziny przed Mszą Św. W czwartek od 17.00, a w piątek od 16.30. W pierwszy piątek miesiąca – co 20 minut będzie udzielana Komunia Święta.
 1. W sobotę 2 maja na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów będzie w naszej Ojczyźnie uroczystość NMP Królowej Polski. Bowiem w niedzielę 3 maja wypada czwarta Niedziela Wielkanocna i wtedy nie można obchodzić żadnych innych świąt i uroczystości. Jest to także pierwsza sobota miesiąca. Msze Św. o godz. 8.00, 10.30 i wyjątkowo o 17.00, ponieważ o godz. 15.30 jest Msza ślubna. Majówka po sumie.
 2. Drugiego maja przypada dzień flagi. Bardzo proszę o wywieszenie flag narodowych na 2 i 3 maja, jeśli ktoś posiada można wywiesić również papieskie i maryjne czyli żółto-białe i biało-niebieskie. Biało-niebieską flagą możemy również uczcić miesiąc Maryjny czyli cały maj.
 3. Od poniedziałku – 20 kwietnia obowiązują nowe przepisy związane ze zgromadzeniami również liturgicznymi. W naszym kościele na Mszy Św. i nabożeństwach może być 27 osób.
 4. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom parafian, którzy chcą w niedzielę uczestniczyć we Mszy Świętej – wprowadzam następujący porządek Eucharystii – od niedzieli przypadającej na 3 maja. Jak zawsze w niedzielę i uroczystości będą Msze stałe -o godz. 8.00, 10.30 i 16.00. Dodatkowo będą Msze Św. o godz. 6.30 i 12.00. Majówka będzie po Eucharystii – o godz. 8.00. Wypominki przed Mszą Św. o 10.30.

W świątyni może być 27 osób, na zewnątrz kościoła dodatkowe 50 osób -zachowując wyznaczone ustawowo odstępy między sobą. Komunia Św. podczas każdej Mszy Św. będzie udzielana również na zewnątrz. Uczestnicząc w liturgii mamy mieć zasłonięte usta i nos. Dotyczy to również lektorów i ministrantów.

Z innymi wytycznymi dotyczącymi sprawowania sakramentów i pogrzebów w okresie obowiązywania prawnego stanu epidemii jakie otrzymaliśmy z Kurii Rzeszowskiej można się zapoznać pod linkiem: wytyczne na czas stanu epidemii

9. Bardzo proszę, aby w miesiącu maju Róże różańcowe dorosłych i Róże uczniów ze szkoły podstawowej odmawiały kolejną tajemnicę. Intencja dla Róż różańcowych dorosłych w maju:

 • o zaprzestanie epidemii koronawirusa,
 • za wszystkich, którzy pracują w szpitalach, domach opieki, domach seniorów,
 • o deszcz i urodzaje,
 • za wszystkich zmarłych w wyniku epidemii,
 • dziękczynna za objawienia w Fatimie.

Intencje dla róż ze szkoły podstawowej:

 • za rodziców, wychowawców i nauczycieli,
 • za chorych i cierpiących,
 • o dobre wykorzystanie czasu izolacji – między innymi na naukę.

10.  Prasę katolicką: Niedzielę, Gościa Niedzielnego i Nasz Dziennik można nabyć na stoliku pod chórem.

11. Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie kościoła, prosimy, aby w nadchodzącym tygodniu ofiary złożyli parafianie: Franciszek Sierakowski, Maria Drelich, Czesław Miś.

Z historii

1 MAJA 1576 r. w katedrze wawelskiej odbył się ślub Stefana Batorego z Anną Jagiellonką i koronacja na króla Polski.

3 MAJA 1791 r. Sejm Czteroletni zwany Wielkim – uchwalił Konstytucję Trzeciego Maja. Najbardziej demokratyczna w Europie i druga w świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Prawodawcy stworzyli dzieło narodowe w tym znaczeniu, że narodowi podporządkowali króla, rząd, sejm, wojsko czyli niemal wszystko co wpływało na system rządzenia.

3 MAJA 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gorlicami, (zwana małym Verdun), podczas której wojska niemieckie i austriackie przełamały front rosyjski.

3 MAJA 1966 r. na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości 1000-lecia chrztu Polski. Prymas kard. Stefan Wyszyński oddał naród polski w „macierzyńską opiekę Maryi”. Komuniści nie wpuścili do Polski Ojca Świętego Pawła VI.

 

25 kwietnia 2020|