Niedziela Zmartwychwstania  Pańskiego – 12.04.2020

Niedziela Zmartwychwstania  Pańskiego – 12.IV.2020

 „Pragniemy też ogłosić Miastu i Światu – Eucharystię jako znak Przymierza, którym Bóg nierozerwalnie związał się z człowiekiem poprzez Ciało i Krew Swego Syna. To Ciało zostało wydane na mękę i śmierć. Podzieliło ziemski los człowieka, żyjącego po grzechu pierworodnym. Ta Krew, została wylana by przypieczętować Nowe Przymierze Boga z człowiekiem : przymierze Łaski i Miłości, przymierze Światłości i Prawdy.

Chrystus umarł i zmartwychwstał dla wszystkich. Wszyscy też zostali powołani na Ucztę w Wieczności. Tu na ziemi Bóg, zaprasza każdego z nas:

„Bierzcie i jedzcie… bierzcie i pijcie … abyście nie zatrzymali się w drodze”.

(Św. Jan Paweł II, bazylika św. Jana na Lateranie, 17.VI.1979 r.))

 Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał !!! Z okazji Świąt Wielkanocnych drogim gościom i wszystkim parafianom wiele łask od Zmartwychwstałego Pana.

 Do naszej wspólnoty parafialnej życzenia świąteczne przysłali:

 • Ks. Bp Jan Wątroba, Ks. Bp Edward Białogłowski,
 • Senator Rzeczypospolitej Polskiej Zdzisław Pupa,
 • Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński   
 • Starosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego Witold Darłak  z współpracownikami,
 • Burmistrz Miasta i Gminy Sędziszów Małopolski Bogusław Kmieć  z współpracownikami,  
 • Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej Ks. prał. Stanisław Słowik  z współpracownikami, 
 • Ks. Ryszard Wacek,
 • Siostry zakonne pochodzące  z naszej parafii,
 • malarz Eugeniusz Cebryński z Ukrainy.

„Ostatnimi słowami nie są już śmierć, samotność i lęk.

Jest takie słowo, które wykracza poza granice ludzkiej wyobraźni i które tylko Bóg może wypowiedzieć: jest to słowo zmartwychwstanie”.

KOMUNIA ŚW. W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO I PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Dla chętnych, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą po zakończeniu rezurekcji od ok. 7.15 do 10.30 w kościele będzie udzielana Komunia Św.

A w poniedziałek po porannej Mszy tj. ok. godz. 9.00 do 10.15

Do świątyni prosimy wchodzić przez główne drzwi w odstępach nie mniejszych niż trzy metry (jednorazowo 5 osób). Po podejściu do ołtarza przyjmujemy Komunię Św. i przez zakrystię wychodzimy z kościoła i schodami koło plebanii schodzimy na parking, tak aby nie wracać tą samą drogą.

Jeśli przed kościołem będzie tworzyć się kolejka, prosimy poczekać w samochodzie.

Dla bezpieczeństwa prosimy o założenie rękawiczek ochronnych i maseczki. Komunia będzie udzielana także po sumie przez ok. pół godziny. Tak samo będzie w Poniedziałek Wielkanocny.

Przypominamy również o konieczności zachowania postu Eucharystycznego tj. – na godzinę przez przyjęciem Ciała Chrystusa, zatem obrzęd śniadania wielkanocnego tak trzeba przygotować, aby zachować ten post, a przed śniadaniem w niedzielę odmówić modlitwę:   BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:  

blogosławienstwo_stołu_wielkanocnego 

 Bóg zapłać wszystkim, którzy w tym trudnym czasie przyczynili się do budowania wspólnoty modlitwy w  Wielki Czwartek, Piątek, Sobotę i święta Zmartwychwstania Pańskiego. Osobom, które przygotowały i prowadziły adoracje dla dorosłych  i młodzieży. Dziękuję za piękną dekorację świątyni i pomysł, by Grób Pański, był przed ołtarzem, dzięki temu jest widoczny na przekazie przez kamerę internetową. Sprzątającym, kościelnemu, organiście, ministrantom i wszystkim za uczestnictwo w kościele czy przez internet  – Bóg zapłać.

  Poniedziałek Wielkanocny 13.IV.2020

 Msze św. o 8.00 i 10.30 – nie będzie Mszy po południu.

Prosimy, aby zwyczaje wiążące się z tym dniem – w tym roku nie były zachowywane ze względu na panujący okres pandemii.

Z Poniedziałkiem Wielkanocnym – drugim dniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – wiąże się tradycja Śmigusa-Dyngusa. Śmigus i Dyngus to dwa odrębne obyczaje, które praktykowane były jednego dnia. Dlatego z czasem ich nazwy się połączyły.

Dyngusem nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny po domach, składającym życzenia świąteczne i wygłaszającym oracje i wiersze o męce Pańskiej, czy też komiczne parodie. W zamian za to otrzymywali jajka, wędliny i pieczywo.

Śmigus z kolei to obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Stąd też nazwa „lany poniedziałek”. Zwyczaj prawdopodobnie ma korzenie pogańskie i wiąże się z radością po odejściu zimy oraz z obrzędami mającymi zapewnić urodzaj i płodność.

Chrześcijaństwo dodało do tego oczyszczającą symbolikę wody, a także tradycję, zgodnie z którą oblewanie wodą jest pamiątką rozpędzania tłumów, które gromadziły się w poniedziałek, rozmawiając o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

W Poniedziałek Wielkanocny gospodarze o świcie wychodzili w pola i kropili je wodą święconą, żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową, co miało zapewnić urodzaj i uchronić plony przed gradobiciem. Pola objeżdżano w procesji konnej.

Wodą oblewano jednak przede wszystkim młode dziewczęta. Nieoblana panna była zdenerwowana i zaniepokojona, gdyż oznaczało to brak zainteresowania ze strony miejscowych kawalerów.

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać te tajemnice wiary.

 1. W czwartek adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17.30. O godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy i Msza Św. 
 2. Przyszły dzień Pański to Niedziela Miłosierdzia Bożego, przed każdą Mszą Św. koronką do Bożego Miłosierdzia. Od Wielkiego Piątku do najbliższej soboty przed Mszą Św. Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
 3. Prasę katolicką: Niedzielę (świąteczny numer w cenie 10,-zł.) i Gościa Niedzielnego można nabyć na stoliku pod chórem.
 4.  Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie kościoła, prosimy aby w nadchodzącym tygodniu ofiary złożyli parafianie: Zbigniew Stanek, Zofia Ignas, Jan Żerkowski .
 5.  W niedzielę w parafii Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp. odpust.
 6. Od wtorku wielkanocnego czyli od 14 kwietnia przez kolejnych 5 dni w naszej świątyni będą organizowane o godz. 21.37 nabożeństwa  mające na celu godne przygotowanie nas do Niedzieli Miłosierdzia (18-04-2020) oraz modlitwę do Boga o ustanie pandemii za przyczyną św. Jana Pawła II, który to święto powołał na polecenie Pana Jezusa wydane siostrze Faustynie.  W tym roku przypadają również 15 rocznica śmierci (02-04-2005) oraz setna rocznica urodzin (18-05-1920) tego wyjątkowego Papieża. Nasza parafia będzie wspominać jak Bóg pozwoli pierwszą rocznicę wprowadzenia Jego relikwii do naszej Świątyni przez dziesięcioletniego bezpośredniego świadka życia i świętości, drugiego osobistego sekretarza  – abp Mieczysława Mokrzyckiego – metropolity lwowskiego. Przypominamy sobie jak ważne było to zdarzenie dla naszej społeczności. Na nabożeństwach tych o godz 21.37 czyli w godzinie śmierci Świętego będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, możliwość krótkiej osobistej adoracji, odmówimy Różaniec Święty i odśpiewamy Suplikacje. Na koniec zostanie udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Zachęcamy do wspólnej parafialnej modlitwy. Będziemy prosić niektóre osoby do bezpośredniego udziału w tych Nabożeństwach, które zaproponowali sami Parafianie.

 Ze względu na stan epidemii, związany z koronawirusem, władze państwowe przedłużyły wprowadzone wcześniej przepisy do niedzieli 26 kwietnia w celu ochrony naszego zdrowia i życia. Na zgromadzeniach liturgicznych, czyli nabożeństwach i Mszach Świętych nie może być więcej niż 5 osób, nie licząc kapłanów i posługujących. Zaleca się, aby bez ważnych przyczyn: praca, zakupy, pomoc starszym nie opuszczać domów.

Od czwartku, będzie obowiązek noszenia maseczki w miejscach publicznych.

Łączmy się we wspólnej modlitwie i prośmy Pana Boga o ustanie epidemii.

 

Konto dla tych, którzy pragną złożyć ofiarę na utrzymanie parafii:

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca NMP

39-126 Zagorzyce, Zagorzyce Dolne 135

58  8642  1139  2013  3907  6887  0001

z dopiskiem: darowizna na cele kultu religijnego

11 kwietnia 2020|