Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności

Niniejszym pragniemy powiadomić o kolejnym ważnym wydarzeniu jakie spotkało naszą Parafię. W Pierwszy Czwartek miesiąca maja (07-05-2020) tj. w dniu, w których odprawiamy nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz razem Kościołem Powszechnym czcimy Jezusa Eucharystycznego – Jego Przeistoczone Ciało i Krew – tuż przed godz. 18 -stą przybyła do nas Matka Boża czczona w obrazie Robotników Solidarności. Razem z obrazem przybyły Relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i KRZYŻ robotników z Nowej Huty. 

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności jest od lat tradycją NSZZ Solidarność. Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku w 3 sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983r. przez księdza Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później pielgrzymi przybyli z wielu regionów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o godne traktowanie pracowników. Każdego roku podczas Mszy Św. na Jasnej Górze ikonę przejmuje ten Region, który będzie organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy w roku kolejnym. Ten zaszczytny obowiązek w roku 2020 przypadł wspólnie Regionowi Rzeszowskiemu Solidarności oraz Regionowi Ziemia Przemyska. Hasłem peregrynacji i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 2020r. są słowa: „Z MATKĄ ODKUPICIELA – MOCNI NADZIEJĄ”. Nie wiemy czy z racji panującej pandemii koronawirusa pielgrzymka ta dojdzie do skutku. Ale wiemy, że oddając w ufności wszystko co nas dotyczy Matce Bożej, będziemy z wielką nadzieją wchodzić w każde nawet trudne jutro.  Dlatego z takim wielkim zaangażowaniem i pełni ufności przyjęliśmy naszą Matkę w tej Parafii, której jest Patronką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Głównym dniem nawiedzin był 8-smy maja 2020 – kiedy Kościół Polski świętuje narodzenie dla Nieba   Św. Stanisława – Męczennika za Wiarę – Patrona Polski.

Program nawiedzenia przedstawiliśmy wcześniej w ogłoszeniach parafialnych – Była również w nim zaplanowana modlitwa młodzieży, dla której Robotnicy Solidarności to określenie co najmniej historyczne, a nawet abstrakcyjne. Zawierzenie jednak Matce Bożej w dziele – Solidarności z Robotnikami nawet teraz w dobie kryzysu pracy – jakże jest na czasie- może przede wszystkim dla naszej młodzieży? Prośba o to, aby w przyszłości nawet niedalekiej Matka Boża czuwała nad poczynaniami Pracodawców w sprawie Solidarności z najmowanymi Pracownikami – nie tylko Robotnikami, którzy pracują własnymi rękami i siłą swego organizmu, ale także Pracownikami szczebla urzędniczego, którzy swoją pracą intelektualną tworzą wspólne dzieło. Wyniki ekonomiczne firm – kierujących się nie tylko chęcią uzyskania największego zysku – wzrastają bowiem wtedy, kiedy wszyscy tworzący takie firmy działają w jedności i kiedy potrzeby tych Pracowników najemnych są solidarnie dostrzegane przez personel Zarządzający. Takich obywateli – Pracowników najemnych w świecie jest znaczna większość – dlatego Ich bogactwo fizyczne może zwiększać popyt na produkowane przez firmy towary.

Zatem modlitwa o takie postawy Polaków  – o Solidarność pomiędzy Robotnikami, Solidarność Pracodawców z najmowanymi Pracownikami, a także o Solidarność w dziele dalszej naprawy Rzeczpospolitej – była zanoszona do Boga za wstawiennictwem Matki czczonej w obrazie Robotników Solidarności, ale również przed stojącym na naszym ołtarzu Krzyżem Robotników Nowej Huty oraz Relikwii świętych: Jana Pawła II – którego rocznicę przybycia do naszej Parafii w Relikwii będziemy świętować za niedługo i Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który za Solidarność Polaków oddał w męczeńskiej śmierci swoje życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze parafialne zaangażowanie w dzieło Zawierzania wszelkich trudnych spraw Bogu samemu za pośrednictwem Matki Bożej nawiedzającej nas w obrazie Robotników Solidarności niech przedstawią poniższe zdjęcia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W galerii można zobaczyć pełną dokumentację fotograficzną wykonaną przez pana Ryszarda Ciołkosza, któremu serdecznie dziękujemy za każde ofiarne dokumentowanie ważnych dla naszej Parafii wydarzeń.

Wszystkim, którzy pomogli dokonać Zawierzenia naszej Parafii – jej mieszkańców – Matce Bożej w obrazie Robotników Solidarności wyrażamy serdeczne Bóg zapłać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 maja 2020|