III NIEDZIELA WIELKANOCNA – 18.04.2021

III NIEDZIELA WIELKANOCNA – 18.IV.2021 

 1. Dzisiaj przeżywamy Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego i rozpoczynamy XIII Tydzień Biblijny. Myślą przewodnią, stanowią słowa Pana Jezusa: „Ja jestem chlebem życia. Kto do mnie przychodzi nie będzie łaknął, a kto we Mnie wierzy nigdy pragnąć nie będzie” J 6,35..
 1. W czwartek od godz. 17.30 – adoracja Najświętszego Sakramentu, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Święta.
 1. W piątek – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, PATRONA POLSKI. Ze względu na uroczystość nie obowiązuje post, można spożywać wędliny i mięso.
 1. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie, Zakonne i Misyjne. 
 1. W czwartek sakramentu bierzmowania naszej młodzieży udzieli ks. bp Edward Białogłowski na Mszy Świętej o godz. 16.00 w kościele parafialnym w Zagorzycach Górnych.
 1. Pierwsza Komunia Święta w naszej parafii w pierwszą niedzielę maja (2 maja).Rocznica Komunii Świętej uczniów klasy IV w drugą niedzielę maja (9 maja).
 1. Spotkania duszpasterskie: 
 • w piątek – o godz. 16.45 – Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży,
 • w piątek – po Mszy Świętej – z uczniami klasy IV i ich rodzicami.
 1. Prasę katolicką: Niedzielę i Gościa Niedzielnego można nabyć na stoliku pod chórem.
 1. Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie kościoła, prosimy aby w nadchodzącym tygodniu ofiary złożyli parafianie: Marian Ochał, Maria Baran, Adam Toton.

Z historii

 • Zbrodnia katyńska, kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciw ludzkości i zbrodnia ludobójstwa popełniona przez NKWD – przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej) na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego. Przez 50 lat (1940-1990) władze Związku Radzieckiego zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię KATYŃSKĄ. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to jedna z najcięższych zbrodni stalinizmu.
 • 23 kwietnia 997 roku przybyły z Czech biskup Wojciech poniósł śmierć męczeńską podczas wyprawy misyjnej na ziemie Prus. Legenda mówi, że Bolesław Chrobry wykupił ciało św. Wojciecha za tyle złota ile ważyło. Kanonizacja odbyła się w 999 roku. Wtedy zaczęto organizować struktury Kościoła w Polsce. Powstała metropolia gnieźnieńska i diecezje w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Św. Wojciech stał się patronem Polski. Jego kult szybko rozprzestrzenił się na Węgry, Czechy i inne kraje Europy.
17 kwietnia 2021|