XV niedziela zwykła – 11.07.2021

XV niedziela zwykła – 11.VII.2021

 1. Dziś po sumie zmiana tajemnic Różańcowych dla dzieci i młodzieży ze Szkoły PODSTAWOWEJ.
 2. W poniedziałek –wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika.
 3. We wtorek – świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. Jest to trzynasty dzień miesiąca – o godz. 19.00 NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE.
 4. W czwartek św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. A od godz. 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Święta.
 5. W piątek – Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Jest to trzeci piątek miesiąca, dlatego modlić się będziemy litanią do Św. Jana Pawła II.
 6. Spotkania duszpasterskie:
 • w piątek – o godz. 17.00 – próba scholi parafialnej. Bardzo prosimy, aby na próbę przyszły wszystkie dziewczęta, które w roku szkolnym śpiewają w scholii, a także chętne z młodszych klas.
 1. Prasę katolicką; Niedzielę i Gościa Niedzielnego można nabyć na stoliku pod chórem.
 2. Bóg zapłać za ofiary składane na sprzątanie Kościoła. Prosimy, aby w tym tygodniu ofiarę złożyli: Marek Teresak, Dariusz Kuras, Andrzej Mroczkowski.
 3. We wtorek 27 lipca odbędzie się parafialna, dziękczynna pielgrzymka za 15 lat istnienia parafii do tronu Matki Bożej Królowej Polski na Jasną Górę. Zapisy u p. kościelnego w zakrystii – po Mszy Świętej w niedzielę i na tygodniu. Koszt 50,-zł. od osoby.
 4. W niedzielę 27 czerwca na poszkodowanych przez pożar w Nowej Białej parafianie złożyli 2 195,-zł., w ostatnia niedzielę 925,-zł. Razem 3 120,-zł. Bóg zapłać za ofiary.
 5.  Przyszła niedziela – trzecia – składka na cele prac w parafii.

 Z historii

 • 78 lat temu, 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej zginął Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysław Tragedia wydarzyła się na Gibraltarze. Zginęło 16 osób. Do dziś nieznane są przyczyny katastrofy. Jej tajemnice skrywają brytyjskie archiwa. Znajdujące się tam akta tej sprawy pozostają tajne do 2050 r. Gen. Władysław Sikorski był Premierem Rządu RP na Uchodźstwie i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. 
 • 11 lipca 1943 r., – była niedziela. Około godziny 3 nad ranem oddziały UPA, wspierane przez miejscową ludność ukraińską, otoczyły i zaatakowały 99 polskich miejscowości. Z okrzykiem „Śmierć Lachom”. Mordowano ludzi siekierami, piłami, młotkami i widłami. Nazwano ten dzień KRWAWĄ NIEDZIELĄ i uznano za kulminację ludobójstwa Polaków na Wołyniu, które trwały od lutego 1943 r., do lutego 1944 r. Zginęło wtedy od 150 do 200 tysięcy Polaków.
10 lipca 2021|