XVI niedziela zwykła – 17.07.2022

XVI niedziela zwykła – 17.VII.2022 

 1. W poniedziałek – wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, kapłana,
 2. W środę – bł. Czesława, kapłana.
 3. W czwartek – od godz. 17.30 – adoracja Najświętszego Sakramentu, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Święta.
 4. W piątek – święto św. Marii Magdaleny,
 5. W sobotę – święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy. 
 1. W poniedziałek 25 lipca – przypada dawne wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Dlatego w przyszłą niedzielę po wszystkich Mszach Świętych, modlitwa w intencji kierowców i poświęcenie samochodów, motorów, motorowerów i rowerów.

Po wszystkich Mszach Świętych składka do puszek na organizację MIVA POLSKA, która finansuje środki transportu dla misjonarzy.  W roku 2020 Diecezja Rzeszowska przekazała na ten cel 139 737 zł. W całej Polsce zebrano 3 521 980 -zł.

 1. Prasę katolicką: Niedzielę i Gościa Niedzielnego, można nabyć na stoliku pod chórem.
 1. W przyszłą niedzielę – odpust św. Jakuba Apostoła w parafii Góra Ropczycka, uroczysta suma o godz. 11.00.

 

Z historii

 • 4 lipca 1943 r. 79 lat temu w katastrofie lotniczej zginął Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysław Sikorski. Tragedia wydarzyła się na Gibraltarze. Zginęło 16 osób. Do dziś nieznane są przyczyny katastrofy. Jej tajemnice skrywają brytyjskie archiwa. Znajdujące się tam akta tej sprawy pozostają tajne do 2050 r. Gen. Władysław Sikorski był Premierem Rządu RP na Uchodźstwie i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. 
 • 11 lipca 1943 r., była niedziela. Około godziny 3 nad ranem oddziały UPA, wspierane przez miejscową ludność ukraińską, otoczyły i zaatakowały 99 polskich miejscowości. Z okrzykiem „Śmierć Lachom”. Mordowano ludzi siekierami, piłami, młotkami i widłami. Nazwano ten dzień KRWAWĄ NIEDZIELĄ i uznano za kulminację ludobójstwa Polaków na Wołyniu, które trwały od lutego 1943 r. – do lutego 1944 r. Zginęło wtedy od 150 do 200 tysięcy Polaków.
 • 13 lipca 1521 roku odbyło się uroczyste zwieszenie na wieży katedry wawelskiej dzwonu „Zygmunt”. Jego fundatorem był król Zygmunt Stary. Dzwon bije w największe święta kościelne, a także z okazji ważnych wydarzeń narodowych.
17 lipca 2022|