XXIV niedziela zwykła – 11.09.2022

XXIV niedziela zwykła – 11.IX.2022

Od dziś 11 do 17 września przeżywamy XII Tydzień Wychowania Katolickiego.

Słowami przewodnimi są słowa Jezusa „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14,6) . Natomiast postacią XII Tygodnia Wychowania jest św. Józef Bilczewski – arcybiskup Lwowa, którego setną rocznicę śmierci będziemy obchodzić w 2023 roku.

 1. We wtorek trzynasty dzień miesiąca, NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE – o godz. 18.00. Bardzo proszę, aby figurę Matki Bożej z kościoła do pierwszej stacji DZIECI FATIMSKICH i do kapliczki św. siostry Faustyny ponieśli panowie, którzy zawsze to czynili, następnie od św. siostry Faustyny do groty Matki Bożej z Lourdes – panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Zagorzanki”, od groty do krzyża misyjnego i od krzyża do pomników św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego – lektorzy i ministranci a od tych pomników w procesji do kościoła – znowu panowie.
 2. W środę – święto Podwyższenia Krzyża Świętego,
 3. W czwartek – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Od 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Św.
 4. W piątek – świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa. 
 1. Trzeci piątek miesiąca – Litania do św. Jana Pawła II.
 1. Spotkanie duszpasterskie:
 • W piątek – po Mszy Św. – kandydatów do sakramentu bierzmowania, uczniów klasy VIII,
 • W sobotę – po Mszy Św. – Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. 
 1. Prasę katolicką: Niedzielę i Gościa Niedzielnego można nabyć na stoliku pod chórem. 
 1. Odpusty parafialne:
 • Podwyższenia Krzyża Świętego – dziś w niedzielę – w Kamionce – suma o godz. 11.00
 • W środę – w Kawęczynie – suma o godz. 18.

 

Z historii

 • 12 września 1683 r. – ODSIECZ WIEDEŃSKA – Armia Polska pod wodzą króla Jana III Sobieskiego rozgromiła wojska tureckie oblegające stolicę Austrii – Wiedeń. O swoim zwycięstwie monarcha przekazał papieżowi Innocentemu XI wiadomość w słowach: „Venimus, vidimus, et Deus vincit” (przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył). 
 • 10 września 1933 r. w Warszawie zmarł Sługa Boży Bernard Łubieński (ur. 1846), redemptorysta, który prowadził misje i rekolekcje na terenie całego kraju, upowszechniając nabożeństwo ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • 17 września 1939 r. zgodnie z tajnym układem Stalina z Hitlerem, wojska sowieckie dokonały agresji na wschodnie tereny Rzeczypospolitej, bez wypowiedzenia wojny oraz wbrew traktatowi o nieagresji.
 • 12 września 1941 r. w Tarnowie została rozstrzelana przez Niemców Helena Marusarzówna (ur. 1918), czołowa polska narciarka przed 1939 rokiem. W latach okupacji była łączniczką na trasie przerzutowej Zakopane – Budapeszt.
10 września 2022|