XXVIII niedziela zwykła – 15.10.2023

XXVIII niedziela zwykła – 15.X.2023 

 1. W poniedziałek przypada 45 rocznica wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.
 2. We wtorek wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego – biskupa i męczennika,
 3. W środę – święto św. Łukasza EWANGELISTY,
 4. W czwartek – od godz. 16.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączona z Różańcem  i Msza Święta.
 1. W przyszłą niedzielę rozpocznie się Tydzień Misyjny. Składka będzie przeznaczona na Misje Święte.
 1. Bardzo prosimy, aby w nadchodzącym tygodniu Różaniec poprowadziły róże:
 • w poniedziałek – Miłosierdzia Bożego – Urszuli Magdoń,
 • we wtorek – św. Józefa Sebastiana Pelczara – Marii Gałkowskiej,
 • w środę – św. Floriana – Stanisława Paseli i św. Jana XXIII – Czesława Maciołka
 • w czwartek,św. Jana Chrzciciela – Janiny Zawiślak,
 • w piątek – ministranci i lektorzy,
 • w sobotę – schola parafialna.
 1. Spotkania duszpasterskie:
 • w piątek – o godz.16.00 – lektorów i ministrantów,
 • w sobotę – o godz. 16.00 – scholi parafialnej
 1. Prasę katolicką: Niedzielę i Gościa Niedzielnego można nabyć na stoliku pod chórem.
 1. Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie kościoła. Prosimy, aby w nadchodzącym tygodniu ofiary złożyli parafianie: Jan Zawiślak, Andrzej Baljon, Marian Ochał.
 1. W tym roku na naszą parafię przypada sprzątanie cmentarza. Odbędzie się w najbliższą sobotę 21 października od godz. 8.00. Trzeba będzie wyciąć krzewy, które rosną za ogrodzeniem na nowej działce, która została zakupiona na powiększenie cmentarza, pozamiatać kostkę, wykosić trawę, pozbierać stare sztuczne kwiaty z grobów, którymi nikt się nie zajmuje. Bardzo proszę o przyjście. Będą potrzebne jeden, dwa ciągniki z przyczepami, podkaszarki, jedna dwie piły spalinowe, motyczki, miotły.
 2. We wrześniu zostało zamontowane nowe nagłośnienie w kaplicy cmentarnej w Górze Ropczyckiej. Koszt 12 900 zł. Zostało sfinansowane z pieniędzy złożonych podczas kwesty przeprowadzonej we Wszystkich Świętych.
 3. Według uzgodnień z ubiegłego roku organy, które były w naszym kościele przez 18 lat, będą zainstalowane w kaplicy cmentarnej. Bóg zapłać tym, którzy porządkując groby na cmentarzu zabierają śmieci do domu, jeśli już je wyrzucamy na cmentarzu, pamiętajmy o ich segregowaniu: szkło, plastik, sztuczne kwiaty i sztuczne wieńce wrzucamy do kontenera, natomiast naturalne kwiaty, trawę, ziemię, naturalne wieńce kładziemy na pryzmę obok. Z kwiatków prosimy ściągać doniczki. Bardzo prosimy – by nie dawać starych stroików na opuszczone groby.
 1. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, która czasami spacerowała po krawężniku na głębokim rowem od strony sąsiada Zbigniewa Roga, zostały zainstalowane bariery ochronne. 270 m rur ufundował parafianin Ryszard Maciołek, bariery wyspawali Stanisław i Mariusz Śliwa, transportem do ocynkowni zajął się Wojciech Bochnak, instalacją Stanisław i Mariusz Śliwa, sołtys Franciszek Bochnak, Jan Jarząb, Wojciech Bochnak.  Adam Ochał, który pożyczył specjalistyczny sprzęt do odwiertów w betonie,. Bóg zapłać parafianom za zakup materiałów i pracę. Ze środków parafialnych pokryto ocynkowanie barier – koszt 1540,-zł.

Z historii

 • 19 października 1466 r. – W Toruniu został podpisany pokój Polski z Zakonem Krzyżackim. Zakończyła się trwająca 13 lat wojna. Polska odzyskała Pomorze Gdańskie, Malbork i Warmię. 
 • 19 października 1813 r. – W nurtach Elstery, po bitwie pod Lipskiem, osłaniając odwrót wojsk napoleońskich, zginął książę Józef Poniatowski. Wódz naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego. Jako bohater narodowy spoczął w podziemiach Katedry Wawelskiej. 
 • 22 października 1948 r. – Zmarł w Warszawie ks. kard. August Hlond, Prymas Polski, arcybiskup gnieźnieńsko – warszawski. Miał 67 lat. W testamencie napisał: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Matki Najświętszej”.
 • 19 października 1984 r. – w drodze powrotnej z Mszy Św. za Ojczyznę w Bydgoszczy, został porwany i brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan „SOLIDARNOŚCI”. Beatyfikowany 6 czerwca 2010.

 

14 października 2023|