KOMISJA WYCHOWANIA KATOLICKIEGO
Warszawa 5.08.2024
KSW – S – 22/2024
Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w związku z publikacją Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach
Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe.
Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Stanowi integralną część wychowania człowieka, służy jego rozwojowi moralnemu i społecznemu, ma duże znaczenie dla poznawania własnej historii i kultury. Zachęcamy wszystkich wiernych, aby na różne sposoby podejmować działania ukazujące tę wielką wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki.
bp Wojciech Osial – Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski
Komunikaty Biskupa Rzeszowskiego:
- „W obliczu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które mogą wpłynąć na obecność lekcji religii w szkołach, proszę o wsparcie inicjatywy „TAK dla religii w szkole”. Nowe przepisy umożliwiają łączenie uczniów z różnych klas na lekcjach religii oraz umieszczają te zajęcia jedynie na początku lub końcu planu zajęć, a stopień z religii nie będzie wliczany do średniej ocen.
W odpowiedzi na te zmiany, katolickie tygodniki organizują akcję protestacyjną, mającą na celu obronę lekcji religii w naszych szkołach. Biskup Jan Wątroba zachęca wszystkich wiernych, a zwłaszcza Rodziców, do przyłączenia się do tej akcji poprzez podpisanie protestu, który można znaleźć na stronie internetowej: www.lekcjereligiiwszkole.pl. Niech nasz wspólny głos w obronie wartości chrześcijańskich będzie słyszalny! Prosimy o czynne włączenie się w tę inicjatywę.” - Słowo Biskupa Rzeszowskiego w związku z peregrynacją relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów: Słowo Biskupa Rzeszowskiego w związku z peregrynacją Ulmów
- Radni Województwa Podkarpackiego na wniosek stowarzyszeń katolickich w czasie uroczystej sesji Sejmiku Wojewódzkiego w dniu 7 lipca 2024 r. podjęli uchwałę o ustanowieniu Błogosławionej Rodziny Ulmów – Patronami Województwa Podkarpackiego.
W dniach od 14 do 21 września odbędzie się w Diecezji Rzeszowskiej peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej. Peregrynacja, zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski, odbywa się w wybranych miejscach wszystkich diecezji.
W Diecezji Rzeszowskiej relikwie nawiedzą następujące świątynie:
- 14-15 września: Gorlice – Bazylika Narodzenia NMP
- 15-16 września: Dębowiec – Sanktuarium MB Saletyńskiej
- 16-17 września: Strzyżów – Fara
- 17-18 września: Ropczyce – Fara
- 18-19 września: Kolbuszowa – Fara
- 19-20 września: Rzeszów – MB Różańcowa
- 20-21 września: Rzeszów – Katedra
Zapraszamy wszystkich do włączenia się w peregrynację poprzez pielgrzymowanie do wyznaczonych świątyń oraz zachęcamy do modlitwy w tych dniach za wstawiennictwem Błogosławionych z Markowej o uświęcenie wszystkich małżeństw i rodzin naszej diecezji.