XXXIII niedziela zwykła – 17.11.2019

XXXIII niedziela zwykła – 17.XI.2019

 1. W poniedziałek wspomnienie bł. Karoliny Kózka, dziewicy i męczennicy, patronki naszej diecezji.
 2. W środę św. Rafała Kalinowskiego, kapłana. Po Mszy Świętej możliwość ucałowania relikwii świętego, które znajdują się w naszej świątyni.
 3. W czwartek przypada 9 rocznica konsekracji naszej świątyni parafialnej przez ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. Od 16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 17.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, różaniec z wypominkami, modlitwa za budowniczych naszej świątyni, którzy odeszli już do wieczności i Msza Św. Na zakończenie Eucharystii hymn „Ciebie Boga wysławiamy…”
 4. W piątek św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej. 
 1. W przyszła niedzielę uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Ostatnia niedziele roku liturgicznego. Po Mszach Św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Za udział w nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na sumie litania podczas Komunii Świętej, po Eucharystii różaniec z wypominkami. 
 1. Spotkania duszpasterskie: 
 • w czwartek po Mszy Św. – Caritasu parafialnego,
 • w sobotę

o godz. 16.00 – spotkanie lektorów i ministrantów,

– po nabożeństwie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. 

 1. W ubiegłą niedzielę na pomoc Kościołowi w Sudanie Południowym parafianie złożyli 2147,-zł. Bóg zapłać za ofiary. 
 1. Prasę katolicką: Niedzielę, Źródło, Gościa Niedzielnego i Nasz Dziennik można nabyć na stoliku pod chórem.
 1. Bóg zapłać z ofiary na sprzątanie kościoła, prosimy aby w nadchodzącym tygodniu ofiary złożyli parafianie: Wiesław Malski, Zbigniew Szot, Konrad Skworzec.

 

Z historii 

 • 19 listopada 1557 roku w Bari zamarła królowa Bona Sforza (ur. 1494 r.), wdowa po Zygmuncie I Starym , matka Zygmunta Augusta. Zwolenniczka wzmocnienia władzy królewskiej. 
 • 22 listopada 1599 r. ukazało się pierwsze wydanie Biblii w tłumaczeniu na język polski ks. Jakuba Wujka, jezuity, używane do połowy XX w. 
 • 18 listopada 1655 r. armia szwedzka pod wodza gen. Mullera rozpoczęła oblężenie Jasnogórskiego klasztoru . Garstka obrońców, złożona z braci zakonnych i grupki rycerzy, zachęcona przez przeora Augustyna Kordeckiego, podjęła nierówną walkę.  
 • 19 listopada 1885 r. urodził się gen. Kazimierz Sosnkowski (zm. 1969), założyciel Związku Walki Czynnej w 1908 r., żołnierz I Brygady Legionów, uczestnik wojny polski – bolszewickiej. Naczelny wódz po śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Człowiek prawy i uczciwy. 
 • 21 listopada 1918 r. zginął w walkach o Lwów Jurek Bitschan (ur. 1904), jeden z najmłodszych obrońców – symbol „lwowskich orląt” . Następnego dnia po trzech tygodniach walk z Ukraińcami, miasto zostało odzyskane przez Polaków. 
 • 22 listopada 1918 r. Lwów otrzymał od Józefa Piłsudskiego Order Virtuti Militari za bohaterską obronę miasta przed Ukraińcami.

 

17 listopada 2019|