IV Niedziela Wielkanocna – 3.05.2020

IV Niedziela Wielkanocna – 3.V.2020

Dzisiaj w niedzielę, 3 maja – zazwyczaj święto Królowej Polski, w tym roku przeniesione na dzień 2 maja – na Jasnej Górze odbędzie się zawierzenie Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Informację o planowanej uroczystości przekazał, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks.Paweł Rytel-Andrianik. „W najbliższą niedzielę ks. abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystościom na Jasnej Górze, podczas których zawierzy naszą Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Akt zawierzenia będzie transmitowany przez TVP3 i TV Trwam” – powiedział rzecznik Episkopatu.

To kolejny trudny historyczny moment, kiedy Kościół oddaje nasz kraj pod opiekę Matki Bożej. Podobne uroczystości odbywały się w poprzednich latach.

Polska była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze w trudnych chwilach i kryzysach dotykających naszą Ojczyznę. Biskupi oddali Polskę Maryi m.in. w obliczu zagrożenia inwazją bolszewicką w 1920 roku, po  II wojnie światowej w 1946 roku w obliczu zagrożenia komunizmem, w 300. rocznicę ślubów lwowskich w 1956 roku oraz 10 lat później w 1966 roku.

W 1979 roku Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny, zawierzył Kościół w Polsce Pani Jasnogórskiej. 3 maja 2016 roku, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, Przewodniczący Episkopatu dokonał Nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

W Akcie Zawierzenia czytamy m.in.: „Wraz z Maryją, Bogurodzicą Dziewicą, Królową Polski i Świętymi Patronami, błagamy o ratunek dla naszej Ojczyzny w jej dzisiejszym trudnym doświadczeniu. (…) Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą Ojczyznę i Naród, wszystkich Polaków żyjących w Ojczyźnie i na obczyźnie. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.

W czasie trwającej epidemii koronawirusa także inne kraje oddały się w opiekę Matki Bożej, m.in. Anglia i Walia, Portugalia i Hiszpania, Austria, a 1 maja br. swój kraj zawierzą Maryi biskupi Włoch.

Akt Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, który odczyta na Jasnej Górze Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, jest do pobrania i wykorzystania w kościołach i kaplicach w niedzielę 3 maja. AKT ZAWIERZENIA POLSKI NAJŚWIĘTSZEMU SERCU PANA JEZUSA I MATCE BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI

 

  1.  Dziś rozpoczyna się TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA: kapłańskie, zakonne i misyjne. 
  2. W poniedziałek wspomnienie św. Floriana, męczennika. Święto patronalne wszystkich, którzy pracują i służą w Straży Pożarnej. 
  1. W środę święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba.
  1. W czwartek rozpocznie się w naszej parafii peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników-Solidarności. Z obrazem przybędą relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i KRZYŻ robotników z Nowej Huty. 

PROGRAM NAWIEDZENIA

7 maja – Pierwszy czwartek miesiąca

18.00 – przyjazd samochodu kaplicy z parafii Zagorzyce Górne, przeniesienie obrazu do świątyni, powitanie Matki Bożej – Msza Święta.

Po Mszy Świętej czas na prywatną modlitwę.

21.00 – Apel Jasnogórski 

8 maja – piątek

8.00 – Msza Św., majówka, AKT ZAWIERZENIA,

10.30 – Msza Św., majówka, AKT ZAWIERZENIA,

11.30 – 15.00 – czas na prywatną modlitwę i spotkanie z Matką Bożą,

15.00 – czuwanie młodzieży,

16.00 – 17.00 – czas na modlitwę prywatną,

17.00 – Majówka, pożegnanie OBRAZU i Msza Św. – ok. 17.30 

Z racji tego nawiedzenia otrzymaliśmy list-przesłanie podpisany przez ks. Ireneusza Folcika od lat związanego z Solidarnością zachęcający do gorliwej modlitwy za Ojczyznę oraz jak powinna przebiegać peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności. Z jego treścią możemy się zapoznać – 4. MB solidarnosci – Ks. Folcik

  1. W piątek – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski. Ze względu na uroczystość nie ma postu.
  1. Prasę katolicką: Niedzielę, Gościa Niedzielnego można nabyć na stoliku pod chórem.
  1. Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie kościoła, prosimy aby w nadchodzącym tygodniu ofiary złożyli parafianie: Stanisław Drozd, Iwona Drozd, Jerzy Wytrwał.

Śp. +Ks. prał. Krzysztof Pastuszak – wspomnienie

Ks. prał. Krzysztof Pastuszak ur. się 10 października 1936 r. w Jędruszkowicach k/Sanoka. Po skończeniu studiów w przemyskim WSD (1954-1960), przyjął święcenia kapłańskie 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu.

Pracował jako wikariusz w parafiach: w Trześni, Mrzygłodzie, Lutczy, Chmielniku, Krzywczy, Jeżowym, Ustrzykach Dolnych, Zgłobniu, Gorzycach Tarnobrzeskich, Samoklęskach i Lesku. W latach 1973-1981 był proboszczem parafii w Cholewianej Górze. W 1981 r. wyjechał na misje do Kamerunu, a od 1984 r. podjął pracę duszpasterską w Belgii. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, w roku 2015 wrócił do swojej macierzystej DIECEZJI PRZEMYSKIEJ i zamieszkał w parafii św. Marcina w Krościenku Wyżnym.

W 1970 r. został mianowany przez Jana Pawła II Kapelanem Jego Świątobliwości.

Zmarł 20 kwietnia br., mając 83 lata, pogrzeb odbył się w Krościenku Wyżnym w dniu 23 kwietnia. Obrzędom  pogrzebowym przewodniczył abp Józef Michalik.

Ks. prał. Krzysztof Pastuszak prowadził w 2014 r. w naszej parafii rekolekcje wielkopostne i poświęcił Tablicę Smoleńską, umieszczoną na ścianie frontowej naszego kościoła. Z okazji 10 – lecia naszej parafii przekazał naszej wspólnocie relikwie św. Rafała Kalinowskiego.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie…

 

2 maja 2020|